Wielu z nas, strzelców i kolekcjonerów broni palnej wielokrotnie zastanawia się nad doborem akcesoriów i środków do czyszczenia i konserwacji posiadanego sprzętu. W szczególności tyczy się to osób rozpoczynających swoją przygodę ze strzelectwem . W tym wpisie postaramy się Wam przybliżyć tematykę związaną z dbałością o wykorzystywaną broń palną i skupimy się na broni krótkiej a konkretnie pistoletach. Napiszemy o doborze odpowiednich narzędzi, środków chemicznych a także pokażemy w możliwie przystępny sposób jak my w Milicon podchodzimy do tego zagadnienia w oparciu o nasze wieloletnie doświadczenia w dziedzinie czyszczenia i konserwacji broni palnej.

PAMIĘTAJCIE!!! ZAWSZE PRZED PRZYSTAPIENIEM DO WYKONYWANIA JAKICHKOLWIEK CZYNNOŚCI Z BRONIĄ PALNĄ SPRAWDŹ STAN JEJ ROZŁADOWANIA – WYPNIJ MAGAZYNEK, ODCIĄGNIJ ZAMEK I SPRAWDŹ KOMORĘ NABOJOWĄ WZROKOWO I MANUALNIE. DOPIERO PO UPWENIENIU SIĘ, ŻE BROŃ JEST ROZŁADOWANA PRZYSTĄP DO JEJ ROZKŁADANIA LUB INNYCH ZAPLANOWANYCH CZYNNOŚCI.

Czynności związane z czyszczeniem i konserwacją broni palnej rozpoczynamy od przygotowania odpowiedniego stanowiska roboczego. Najłatwiejszym sposobem na przygotowanie takiego stanowiska jest zaopatrzenie się w maty do czyszczenia broni, które w znaczny sposób ułatwią nam porozkładanie zabrudzonych elementów broni w taki sposób, aby nie zabrudzić innych przedmiotów wystroju naszego domu ;-) oraz sprawią, że nie pogubimy drobniejszych części broni palnej – tu przykład takiego stanowiska LINK ).

 

 

 

 

Kompletując narzędzia do pracy z bronią palną, dobieramy je w oparciu o własne doświadczenia i przemyślenia, co jest nam tak naprawdę potrzebne lub jeśli jesteśmy na początku naszej drogi strzeleckiej, możemy skorzystać z gotowych zestawów złożonych w sposób przemyślany przez samych producentów takiego sprzętu LINK DO PRODUKTÓW

 

 

 

 

 

 

 

Po skompletowaniu niezbędnego sprzętu w postaci narzędzi i akcesoriów a także, co bardzo istotne odpowiedni środków chemicznych przeznaczonych do czyszczenia i konserwacji broni (LINK) przystępujemy do czynności czyszczenia. Proces ten najlepiej rozpocząć zaraz po strzelaniu, jeżeli oczywiście strzelnica, z której korzystamy zapewnia nam odpowiednie do tego warunki. W pierwszej kolejności, ZAWSZE przed przystąpieniem do jakichkolwiek czynności z bronią palną sprawdzamy jej stan rozładowania! Następnie zabieramy się za rozłożenie pistoletu na części w taki sposób, jaki jest opisany w instrukcji użytkowania przez producenta (zazwyczaj jest to rozłożenie broni na podstawowe elementy takie jak szkielet z chwytem, lufa, zamek, urządzenie powrotne, magazynek). W pierwszej fazie traktujemy powyższe elementy broni odpowiednią ilością solwentu, który rozpuści brud, pozostałości po działaniu gazów prochowych podczas strzelania. Po odczekaniu kilkunastu minut rozpoczynamy proces czyszczenia. Na pierwszy ogień idzie lufa pistoletu, którą możemy czyścić przy pomocy sznura lub bardziej tradycyjnie przy pomocy wycioru, wyposażonego w różne końcówki (szczotki metalowe i plastikowe, patchholdery, adaptery do przecieraków filcowych itp.) Pamiętamy, aby przewód lufy zawsze starć się czyścić w kierunku od komory nabojowej do wylotu lufy, zgodnie z drogą jaką przybywa pocisk. Następnie czyścimy zamek oraz szkielet broni, możliwie najbardziej precyzyjnie, starając się dotrzeć w możliwie wszystkie „zakamarki”.
Po dokładnym wyczyszczeniu powyższych części dokonujemy smarowania elementów ciernych broni, wskazanych zazwyczaj w instrukcji użytkowania przez producenta. W większości przypadków producent wskazuje też jaką ilość smaru/oleju najlepiej zastosować. Po wykonaniu powyższych czynności składamy pistolet. Z naszego doświadczenia wynika, iż niejednokrotnie strzelcy zaniedbują a nawet pomijają jeden ważny element w czyszczeniu broni. Elementem tym jest sprawdzenie działania i czyszczenie magazynka (należy sprawdzić czy jego wnętrze nie jest zabrudzone, działanie sprężyny, wyczyścić donośnik).

Zachęcamy do obejrzenia kilku przykładowych filmów dotyczących czyszczenia broni krótkiej:

Pistolet Zev Technology OZ9

Pistolet Kimber 1911 Desert Warrior

Pistolet Wilson Combat EDC X9

Mamy nadzieję, że choć trochę przybliżyliśmy temat konserwacji broni. Z czasem na pewno będziecie odnajdywać swoją drogę w tym zagadnieniu. Powodzenia

PAMIĘTAJCIE!!! ZAWSZE PRZED PRZYSTAPIENIEM DO WYKONYWANIA JAKICHKOLWIEK CZYNNOŚCI Z BRONIĄ PALNĄ SPRAWDŹ STAN JEJ ROZŁADOWANIA – WYPNIJ MAGAZYNEK, ODCIĄGNIJ ZAMEK I SPRAWDŹ KOMORĘ NABOJOWĄ WZROKOWO I MANUALNIE. DOPIERO PO UPWENIENIU SIĘ, ŻE BROŃ JEST ROZŁADOWANA PRZYSTĄP DO JEJ ROZKŁADANIA LUB INNYCH ZAPLANOWANYCH CZYNNOŚCI.