Długa czy krótka lufa – oto jest pytanie

Na pewno zastanawialiście się z jak długą lufą kupić karabin. No bo przecież dłuższa lufa jest precyzyjniejsza. No i oczywiście na filmach wszyscy mają lufy długie, że ho ho a my chcemy być jak bohaterowie na filmach :-).

Więc zacznijmy od początku. Co to jest precyzja broni? Jest to zdolność broni do strzelenia grupy strzałów w określonym polu. Przeważnie określa się to minutach kątowych czyli MOA. Grupa strzałów przyjmowana zwykle do mierzenia to 5 strzałów ale może być więcej. 3 strzały nie są reprezentatywne. Zróbcie sobie kiedyś porównanie tej samej broni strzelając grupy 3,5,7 oraz 9 strzałów i zobaczycie co się stanie. Tylko nie odrzucajcie żadnych „missów” tylko dlatego, że psują wynik. Mieliśmy kiedyś okazję uczestniczyć w pewnym eksperymencie, który polegał na strzelaniu z tej samej broni (AR10) rozpoczynając strzelanie z lufy 20” po czym na miejscu (tak, na miejscu) lufa była skracana o 1”. I co się okazało? Precyzja broni nie spadła. Nawet na pewnym dystansie się poprawiła. No to po cholerę długie lufy i co dają. A no trochę zmieniają. Dają możliwość lepszego wykorzystania ładunku prochowego co zwiększa prędkość pocisku (o doborze pocisku do długości lufy więcej w tym wpisie) a tym samym zwiększa się jego „odporność” na inne zmienne jak chociażby wiatr lub przejście w prędkość poddźwiękową. Oczywiście w tych rozważaniach pomijamy skuteczność pocisku w znaczeniu wojskowym. Spadek prędkości pocisku też nie był bardzo duży jak można było się spodziewać i sięgał ok 10%. Zauważalną różnicą był większy opad ale nie precyzja. Ona pozostała niezmieniona.

Kilka lat później mieliśmy pokaz dla oddziału wybierającego broń samopowtarzalną dla spadochroniarzy. Opis wymagań: lufa 20”. Po pytaniu po cholerę taka luśnia dostaliśmy odpowiedź: bo jest precyzyjniejsza. Uuu. To było wyzwanie. Umówiliśmy się na pokaz. „Przemyciliśmy” na pokaz karabinek POF P308 z lufą 14,5” obok właściwego karabinka z 20”. Wyciągamy oba sprzęty. Trochę śmiechu z króciaka ale panowie się przełamali. Strzelili z obu do 800 m. Krótki na 800m zrobił 0,89 MOA. Wiemy bo poszliśmy :-). Na krótsze nam się nie chciało. Fajnie było usłyszeć DZIĘKUJĘ po pokazie.

Podsumowując. Nie fetyszyzujcie długich luf i dobrze się zastanówcie po co jest wam to potrzebne bo nie zawsze to coś da oprócz dodatkowej wagi.