Od 7 września 2021 roku Armia Litewska posiada swój pierwszy oficjalny nóż o kodzie MLC1. Skąd o tym wiemy? A no stąd, że firma MILICON® wygrała przetarg na ten projekt i właśnie go dostarczyliśmy!!! Przystępując do tego projektu byliśmy pełni obaw ale do odważnych świat należy. W końcu nie po to pracuje się w tym biznesie aby nie podejmować wyzwań. Praca poza granicami jest o wiele trudniejsza niż w Ojczyźnie ale jak widać daliśmy radę. Po drodze były Covidowe problemy, które dużo nas kosztowały, ale mamy to już za sobą.

Teraz trochę o nożu :-). Został wykonany ze stali D2. Oczywiście można było wykonać z wielu innych rodzajów stali jednak D2 dała szansę na uzyskanie odpowiedniej wytrzymałości i twardości przy zachowaniu rozsądnej ceny. Głownia noża wykazuje twardość w granicach 60-61 HRC. Została pokryta powłoką tytanową w kolorze czarnym, matowym w celu zwiększenia wytrzymałości.

Głownia ma kształt typu SPEAR POINT z naostrzoną górną częścią. Naszym zdaniem jest to najodpowiedniejszy kształt do zastosowań bojowych, gdyż ułatwia pchnięcia. Pomimo faktu, że kształt mógłby pogarszać własności tnące to jednak przez odpowiednie wyprofilowanie brzucha głowni zapobiegliśmy temu problemowi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Grzbiet głowni jest płaski z radełkowaniem w celu poprawienia oparcia podczas wykonywania dokładnych cięć/strugań.

Okładziny rękojeści zostały wykonane z Micarty w kolorze czarnym. Założeniem było utrzymanie dobrego chwytu w warunkach bojowych a w szczególności podczas zalania wodą lub krwią. Okładziny dokręcane są do trzonu rękojeści za pomocą trzech śrub. Anatomiczny kształt rękojeści umożliwia pewny chwyt podczas wykonywania zadań. Na końcu rękojeści dodaliśmy zbijak do szyb. Jest również otwór pozwalający na dodanie mocowania sznurowego.

 

 

 

 

 

 

 

 

W komplecie jest pochwa wykonana z kordury umożliwiająca zapięcie na pasku lub na systemie MOLLE/PALS. Nóż jest blokowany na dwa sposoby. Jednym jest standardowe zapięcie na klips. Drugim natomiast jest wkładka z kydexu blokująca nóż i uniemożliwiająca wypadnięcie po rozpięciu pierwszego zabezpieczenia. Do zestawu dołączony jest również kamien do ostrzenia oraz instrukcja w języku litewskim.

Wszystkie parametry noża zostały potwierdzone w Wojskowym Instytucie Technicznym Uzbrojenia w Zielonce. W badaniach badano między innymi wytrzymałość na złamanie w symulowanym wykorzystaniu noża do podważania.

Ze względu na wymagania Ministerstwa Obrony Narodowej Litwy nóż otrzymał swój kod NSN 1095-43-002-5452

Specyfikacja techniczna:


nazwa: MILICON COMBAT KNIFE
producent: MILICON®
projektant: Piotr Remiszewski
długość całkowita: 275mm
długość głowni: 140mm
szerokość głowni: 5,6mm
stal: D2
typ głowni: spear point
twardość: 59-61 HRC
rękojeść: Micarta
waga: poniżej 400g
NSN: 1095-43-002-5452