TŁUMIKI DO BRONI PALNEJ

Strzelcy sportowi oraz myśliwi (w szczególności) szybko oswajają się z tłumikami, doceniając ich zalety w praktyce strzeleckiej. Podstawową zaletą korzystania z tłumika huku to redukcja hałasu do poziomu bezpiecznego dla strzelca a dodatkowo wyraźne zmniejszenie podrzutu i odrzutu broni przy strzale. Ograniczenie hałasu i odrzutu broni ma bezpośrednie przełożenie na komfort strzelca a co za tym idzie, jest szansa na poprawienie celności oddawanych strzałów. Nie zapominajmy także, że używanie tłumików zdecydowanie zmniejsza poziom hałasu w łowisku lub na terenie strzelnicy, co może mieć duże znaczenie, gdy taki obiekt jest ulokowany blisko terenów zamieszkałych.
W sieci można natrafić na wiele publikacji opracowanych przez samych producentów, jak również przez niezależnych strzelców-testerów. My postaramy się przekazać trochę informacji z dwóch, można powiedzieć skrajnych (cena, materiały) poziomów w jakich plasują się te urządzenia wylotowe.
Jako absolutny top-of-the-top w dziedzinie projektowania i produkcji tłumików możemy spokojnie wskazać nowozelandzką markę Oceania Defense ( LINK ). Produkowane przez ta firmę urządzenia są niewielkie, jeśli chodzi o długość i średnicę oraz bardzo lekkie, wykonane z tytanu oraz w innej wersji z inconelu a przy tym maja bardzo duży poziom tłumienia oraz są bardzo wytrzymałe. Tłumiki zaprojektowane do broni długiej są wyposażane w dwa systemy montażu – bezpośrednio nakręcane na lufę oraz drugi system tzw. QD, gdzie w pierwszej kolejności montujemy na lufę tłumik płomienia lub kompensator a następnie na tym urządzeniu montujemy tłumik huku. Oceania Defense produkuje także tłumiki do broni, krótkiej (również z tytanu), które charakteryzują się niesymetrycznym przekrojem odpowiadającym kształtowi zamka oraz są wyposażone w mechanizm Neilsena, który to mechanizm jest umieszczony w tylnym końcu tłumika i umożliwia gazom popychanie tłumika do przodu, jednocześnie umożliwiając niezakłócony ruch do tyłu lufy i zespołu zamka za pomocą sprężyny ze stali nierdzewnej i tytanowego tłoka. Testowaliśmy te tłumiki zarówno na broni krótkiej jak i na karabinka i jesteśmy pod wielkim wrażeniem. Tłumik UTUII 9mm ( LINK ) do pistoletów, wykonany z tytanu nie tylko nie zmienia praktycznie odczucia wagi broni, ale też sprawia, że odgłos wystrzału jest znacznie zredukowany (odczuwalna jest także redukcja podrzutu i odrzutu broni). Podobnie dzieje się podczas używania tłumików dedykowanych do kalibrów .223 oraz .308. Tłumiki Oceania Defense może nie należą do najtańszych ;-), ale jeśli ktoś chce cieszyć się produktem najwyższej klasy to śmiało je polecamy.

 

 

Kolejną marką, którą się zainteresowaliśmy jest Hush-Tac produkowany przez Łuszczek. Dlaczego tłumiki polskiej marki ( LINK )? Ano dlatego, że znamy je już od etapu projektowego, prototypów i pierwszych produkcji wypuszczanych na rynek strzelecki. Tłumiki zostały zaprojektowane i są produkowane przez firmę Łuszczek i mamy tu do czynienia z produktami od a do zet polskimi. To bardzo istotna kwestia, mając na uwadze obsługę serwisową i bieżącą dostępność poszczególnych modeli. Od czasu prototypowych egzemplarzy sporo się zmieniło, rzecz jasna na plus. Eksperymenty z materiałami oraz konstrukcją wewnętrzną, pozwoliły m.in. polepszyć tłumienie, które kształtuje się teraz na poziomie do 35dB. Co do materiałów to podstawą konstrukcji jest specjalny stop aluminium, który zapewnia dużą wytrzymałość nawet przy długich seriach szybkich, pojedynczych strzałów. Podczas testów tłumika na karabinku ZEV Core Elite z lufą 10,5” ( LINK ) oddaliśmy w szybkim tempie 200 strzałów, przerywając strzelanie tylko na czas wymiany magazynka – tłumik Hush-Tac funkcjonował bez zarzutu. Tłumiki Łuszczka do broni precyzyjnej (sztucerów myśliwskich, karabinów wyborowych/snajperskich, karabinów sportowych) są wyposażone we wsteczną komorę rozprężną, czyli nachodzącą na lufę. To rozwiązanie pozwala zmniejszyć długość broni z założonym tłumikiem. Zastosowanie takich tłumików uniemożliwiają jednak mechaniczne przyrządy celownicze albo długie, często spotykane w karabinkach platformy AR łoża przednie. Dlatego przede wszystkim z myślą o broni opartej konstrukcyjnie na rozwiązaniach z karabinka AK lub właśnie AR-ach zupełnie niedawno powstały tłumiki bez wstecznych komór rozprężnych. Jeśli do tych dwóch rodzajów urządzeń dodać bardzo szeroki wybór gwintów to otrzymamy naprawdę bogatą ofertę tłumików. Obecnie tłumiki z komorą wsteczną występują z gwintami 14x1, 15x1, 18x1 i 5/8x24 w wersjach z przelotem maksymalnym 8mm do kalibrów 6,5-7,62mm oraz z przelotem maksymalnym 6mm do mniejszych kalibrów. Tłumiki bez komory rozprężnej można nabyć z gwintami 1/2x28 oraz 15x1 z przelotem maksymalnym 6mm (są przeznaczone przede wszystkim do broni typu AR-15) albo z gwintami 14x1LH (AK), 5/8x24 i 15x1 oraz przelotem maksymalnym 8mm.
Jeden z modeli tłumików (5/8x24 max 8mm) testowaliśmy na karabinie snajperskim KIMBER Advanced Tactical SOC II w kalibrze .308WIN. To duet wprost idealny – minimalna zmiana średniego punktu trafienia i utrzymana celność, czyli gwarantowane przez producenta broni 0,5MOA (ok. 1,5cm na dystansie 100m).
Z czystym sumieniem możemy Wam polecić te tłumiki, które są do nabycia w bardzo rozsądnej cenie.