Aktywne filtry

Pistolet - broń krótka (pistolet samopowtarzalny)

Pistolet jest to broni palnej krótkiej przystosowana do strzelania z amunicji pistoletowej (rzadziej rewolwerowej). Dobrym przykładem takiej broni jest flagowy produkt austriackiego producenta pistoletów czyli pistolet glock. Pistolety mają wiele zastosowań: od broni palnej sportowej do wykorzystania jako pistolet służbowy. Pistolety to w większości wypadków broń samopowtarzalna czyli przeładowująca się po oddaniu strzału. W ofercie firmy MILICON występują marki dostępne wyłącznie u nas. Należą do nich takie marki jak: Kimber, Zev Technology, Cabot czy Nighthawk. Oferujemy produkty na najwyższym poziomie jakości zapewniając Klientom obsługę posprzedażową.

Pistolet centralny zapłon

Broń palna centralnego zapłonu to rodzaj broni, w której proces zapłonu prochu zachodzi poprzez zainicjowanie wybuchu w spłonce umieszczonej centralnie. Pomimo wynalezienia tego rodzaju amunicji broni palnej centralnego zapłonu wiele lat temu istota działania broni palnej nie zmieniła się. W przypadku broni palnej centralnego zapłonu, mechanizm spustowy uderza w iglicę, która natomiast uderza w spłonkę i powoduję zainicjowanie kontrolowanego wybuchu prochu wewnątrz łuski osadzonej w komorze nabojowej. Ciśnienie gazów prochowych wypych w przód pocisk. Współczesna bron palna centralnego zapłonu wyposażona jest w lufy gwintowane co ułatwia stabilizację pocisku w locie. Broń centralnego zapłonu jest w większości wypadków droższa niż broń bocznego zapłonu. Pistolet samopowtarzalny posiada stosunkowo krótką lufę w większości przypadków nie przekraczającą 125 mm długości. Długość lufy jest dosyć ważnym czynnikiem wpływającym na precyzję strzału. Kolejnymi elementem jest jakość wykonania broni palnej a także jej spasowanie

Pistolet boczny zapłon

Broń strzelecka bocznego zapłonu w przeciwieństwie do centralnego charakteryzuje się umieszczeniem wprasowanej masy zapłonowej w boczną część łuski. Iglica musi uderzyć z bok kryzy w celu rozpoczęcia zapłonu prochu. Cena broni palnej tego rodzaju przeważnie jest niższa od broni centralnego zapłonu co powoduję zwiększenie jej atrakcyjności. Jest to bron często wykorzystywana jako broń sportowa a w niektórych krajach również jako broń myśliwska. Stosuje się również konwersje kalibru, które pozwalają na zastosowanie nabojów bocznego zapłonu kalibru np. 22LR w pistoletach 9 para. Przykładem tego może być konwersja Advantage Arms dostępna u nas w sklepie.

Najpopularniejsze kalibry broni palnej - 9mm Para, 45 ACP, 22 LR

Wyżej wymienione kalibry broni są najczęściej używanymi obecnie w Polsce.Poszczególne kolibry różnią się swoją charakterystyką. 9mm Para jak również 45 ACP mogą być wykorzystywane w celach sportowych jak również do strzelań taktycznych czy jako amunicja do broni osobistej. Natomiast amunicja w kalibrze 22LR wykorzystywana będzie w większości wypadków w celach sportowych (aczkolwiek znane są konstrukcje wykorzystywane jako pistolet służbowy gdyż wyciszenie amunicji 22LR jest bardzo łatwe i skuteczne). Boczny zapłon jest też o wiele tańszy i dlatego często jest wykorzystywany do treningu jako zamiennik amunicji 9mm Para czy 45 ACP. 

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze pistoletu?

Podstawowym kryterium jest przeznaczenie broni palnej w postaci pistoletu. W zależności od tego czy będzie to bron do strzelania sportowego czy taktycznego wybór może być kompletnie różny. Do strzela taktycznych przydają się magazynek o większej pojemności gdyż tego wymagają warunki strzelań zbliżonych do wojennych. Dobrymi przykładami takiej broni jest Glock 17 flagowy produkt austriackiego producenta broni palnej czy świetny produkt innego znanego producenta broni Sig Sauer P320. W ramach tego przeznaczenia posiadamy pistolety marki Zev Technology, które nadają się do strzelań taktycznych. Obecnie najbardziej rozpowszechnionym kalibrem jest 9mm Para. 

Rodzinę pistoletów o przeznaczeniu sportowym musi charakteryzować dokładność wykonania. Pasowanie takiej broni powinno być o wiele dokładniejsze gdyż pozbycie się luzów wpływa na dokładność i powtarzalność strzałów. Ważnym elementem jest długość lufy , który w tym przypadku może być większa niż przy broni krótkiejj do strzelań taktycznych