Aktywne filtry

Nóż składany ( folder )

Jaki jest najczęściej nóż codziennego użytku? Jest to właśnie najczęściej nóż składany, używany jako nóż edc. W zależności jaka jest wersja noża składanego, może on być używany do wykonywania codziennych zadań, ale mamy także na przykład składane noże myśliwskie. Zaletą noży składanych jest ich kompaktowość i raczej każdy producent ma w swojej ofercie takie modele noży. Składany nóż stał się dla niektórych nieodzownym kompanem zarówno na codzień jak i przy bardziej specjalistycznych zastosowaniach, gdzie jest potrzebny nóż składany. Wytrzymały nóż składany będzie nam służył przez wiele lat.

Czym kierowaliśmy się dobierając marki noży składanych?

W tej kategorii produktów ulokowaliśmy składane noże różnych marek z wyłączeniem noży automatycznych. Kierując się ścieżką produktów, które chcieliśmy pozyskać, postawiliśmy na zestawienie noży składanych renomowanych producentów, ale nie tylko. Postawiliśmy z jednej strony na marki noży składanych wysokiej jakości takich producentów, posiadających w ofercie profesjonalne noże składane, jak Microtech, Halfbreed Blades, Spartan Blades, gdzie każda wersja noża jest produkowana ze stali premium, ale także na takie marki noży składanych, które są dobrze znane wśród fanów tego sprzętu, czyli SOG, Cold Steel, Blackhawk. Mamy także w produkty związane z ofertą noży składanych, których cena nie przekracza 100 zł brutto a które mogą stanowić świetne narzędzie codziennego użytku.

Czym kierować się, wybierając nóż składany?

Noże składane posiadają sporo cech, które doskonale stawiają je w roli noża edc. Wybierając taki nóż możemy kierować się wielkością noża i tak możemy wybrać niewielki nóż, nóż składany średniej wielkości lub duży nóż składany. Kolejnym kryterium będzie zastosowanie tego narzędzia i tu pojawiają się składane noże myśliwskie, noże składane wojskowe, noże turystyczne składane, noże wędkarskie składane i w końcu nóż edc. Każdy postawi na niezwykle funkcjonalny nóż w zależności od celu w jakim będzie go stosował i w zależności od tego, co go skłoniło do zakupu noża składanego. Wybór noży codziennego użytkowania powiązany jest także z wyborem kształtu głowni, co będzie warunkowało i powodowało, że nabędziemy niezwykle funkcjonalny nóż składany. Jak dobrać odpowiedni kształt głowni? Pomoże Wam w tym nasz artykuł na naszym blogu

Do wykonywania codziennych zadań na pewno polecimy najbardziej klasyczny rodzaj ostrza, które nóż posiada, czyli drop point lub clip point. Nóż składany z takim ostrzem to świetne narzędzie. Do takich zastosowań sprawdzi się świetnie średniej wielkości nóż edc z taką właśnie głownią. Na codzienną przygodę :-) możemy także wybrać kieszonkowy nóż składany i tu pojawia się kwestia jaka wersja modelu danego producenta będzie dla nas najwygodniejsza? Ważne, aby odpowiedzieć sobie jakie będzie najczęściej przeznaczenie noża składanego. Czy wystarczy nam nóż składany z ostrzem gładkim, czy raczej z częściowo ząbkowanym? Istotne jest także to, aby ostrze było wykonane z wysokiej jakości stali, na przykład z proszkowej stali premium elmax, M390, S35V. Przy bardziej popularnych materiałach, jak stal D2, 440 powinniśmy zwracać uwagę na wybór stali noża, ale też, czy obróbka i wykończenie jest wciąż wysokiej jakości. Przy tzw. nożach taktycznych istotne jest ich pokrycie czarną powłoką lub inną, zmniejszająca odblaski światła od ostrza. Powłoka DLC daje dodatkową wytrzymałość. Przykładem takiego rozwiązania jest nóż marki SOG Seal XR, posiada ostrze ze stali CPM S35VN a rękojeść to czarny grn alock. Nóż posiada gładkie ostrze.Te noże składane dzięki mechanizmowi blokady XR są niezwykle wytrzymałe. Działanie takiego noża z mechanizmem XR pokazuje tej filmDobrze dobrany nóż składany będzie to przydatne narzędzie codziennego użytku.

Mechanizmy blokujące ostrze ( nóż składany )

Dostępne na rynku składane noże są wyposażone w różne mechanizmy blokujące ostrze. Może być to często spotykany liner lock, zastosowany na przykład w noży Spartan Blades Talos. Może to być także system blokujący ALOCK. Mechanizm blokujący alock zwany także axis lock należy do rzadziej spotykanych. Kolejnym popularnym systemem blokowania ostrza w które może być wyposażony nóż składany jest tzw. back lock i w tym przypadku nóż składany ryglowany jest za pomocą dźwigni blokujące z występem. Wysokiej jakości nóż codziennego użytku może mieć wbudowany mechanizm blokady Frame lock, niejednokrotnie do produkcji którego używany jest tytan.

Film przybliżający działanie mechanizmów blokujących:

BUDOWA NOŻA SKŁADANEGO