Aktywne filtry

Rewolwery - broń krótka

Rewolwer jest to powtarzalna broń krótka charakteryzująca się posiadaniem bębna nabojowego zamiast magazynka tak jak jest to w pistoletach. W początkowej fazie bębny były 5-cio komorowe a następnie wyewoluowały do 6-cio komorowych bębnów. Obecnie spotyka się nawet rewolwery z 8 komorami. Bęben nabojowy podobnie jak cala konstrukcja W roku 1831 Samuel Colt skonstruował pierwszy rewolwer aby 18 grudnia 1835 roku opatentować swój pomysł.

Większość produkowanych obecnie rewolwerów to broń z systemem samonapinania (double action lub DA), w których ściągnięcie języka spustowego powoduje jednoczesny obrót bębna oraz napięcie kurka. W większości wypadków napięcie kurka w takich konstrukcjach może odbywać się również ręcznie. Obrót bębna rewolwerów jest tak dobrany aby nabój w komorze ustawiał się dokładnie na przeciw wlotu lufy. Po naciśnięciu języka spustowego zostaje zwolniony kurek, który zmierzając w kierunku komory bębna uderza w spłonkę naboju. Po inicjacji ładunku prochowego w komorze bębna pocisk wylatuje z tejże przez krótką chwilę będąc pomiędzy bębnem i lufą. Jest to o tyle ważne gdyż broń strzela przy wykorzystaniu gazów prochowych, które w tym momencie wydostają się na boki. Nieumiejętny chwyt może spowodować groźne obrażenia. W wyniku obrotu bębna po ściągnięciu języka spustowego podawany jest kolejny nabój. Obecnie powstają rewolwery strzelające również z dolnej komory bębna co zwiększa ich precyzję przy szybkim strzelaniu. W przeciwieństwie do rewolwerów strzelających z górnej komory, rewolwery strzelające z dolnej komory z nisko osadzoną lufą bliżej osi ręki a co za tym idzie nie powstaje dźwignia (rzadkiej konstrukcji włoski rewolwer Chiappa Rhino).

Konstrukcja rewolweru skonstruowana jest w głównej mierze ze stali. Do bardzo efektownych modeli zaliczyć można konstrukcje rewolwerów wykonanych całkowicie ze stali nierdzewnej (w szczególności potężny rewolwer Colt Python).

Rewolwer czarnoprochowy - jak działają?

Początkowe konstrukcje ze względu na niewystępowanie nabojów scalonych opierały wie na wykorzystaniu czarnego prochu. Taki też był rewolwer czarnoprochowy Samuela Colta. Ten amerykański rewolwer był rewolucyjną konstrukcją jednak przysparzał wiele problemów podczas wymiany amunicji lub podczas złych warunków pogodowych. Zazwyczaj do bębna rewolwerów czarnoprochowych występują komory nabojowe w liczbie 6 lub 8, do których wprowadza się kule wraz z specjalnym ładunkiem z czarnego prochu i zapalnikiem. Wszystko uszczelnia się specjalnym smarem. Jak widać szybka wymiana amunicji w tym przypadku nie jest możliwa i może wie odbyć jedynie poprzez wymianę całego bębna. Jest to główny mankament broni czarnoprochowej gdyż tak potężny rewolwer autorstwa colta mógł zostać szybko opróżniony. Kolejne oddanie strzału z tej broni palnej zajmowało dosyć długi okres czasu.

Rewolwer centralnego zapłonu - jak działają?

Obecne konstrukcje rewolwerów wykorzystują w większości wypadków naboje centralnego zapłonu. Ze względu na to, że rewolwer całkowicie wykonany jest z wysokogatunkowej stali pozwala to zastosować ładunki prochowe o większej mocy. W przypadku takiego rodzaju broni palnej po ściągnięciu spustu kurek wraz z iglicą uderza w spłonkę co powoduje inicjację ładunku miotającego i wypchanie kuli z bębna do lufy.

Wady i zalety rewolwerów - czy warto je mieć?

Rewolwery mają tyle samo zwolenników co przeciwników. Zwolennicy tej broni palnej przytaczają takie argumenty jak mniejszy odrzut ze względu na mniejszą ilość ruchomych części, większy zakres możliwej amunicji do wykorzystania (włącznie z amunicją do less leathal), brak wyrzucania łusek, wysoką celnością. Przeciwnicy natomiast wspominają o małej pojemności bębna nabojowego, trudności z szybką wymianą amunicji, dosyć dużej wadze (rewolwer całkowicie wykonany jest ze stali, bardzo rzadko używa się polimery), dosyć duże wymiary poprzeczny ze względu na bęben rewolweru. Niemniej jednak rewolwer rewolwerowi nierówny. Można spotkać konstrukcje rewolwerów smith & wesson, które są bardzo lekkie gdyż wykonane są z tytanu a także rewolwery o wąskim bębnie (Kimber K6S, wersja dostępna w naszym sklepie). Jednym słowem wybór nie jest prosty ale rewolwer po prostu trzeba mieć. Chociażby dlatego, że stanowi część historii broni palnej czarnoprochowej i centralnego zapłonu.