Aktywne filtry

KAMIZELKI TAKTYCZNE i AKCESORIA DO KAMIZELEK TAKTYCZNYCH

Kamizelki taktyczne powstały z powodu potrzeby chwili. Ilość dodatkowego sprzętu ciągle rosła i nie wszystko mieściło się zawieszone na pasku. Przenoszenia podręcznego ekwipunku w plecaku utrudniało dostęp i wydłużało czas dlatego zaczęto zastanawiać się nad różnego rodzaju rozwiązaniami. W początkowej fazie zaczęto stosować tzw. pasoszelki - czyli zestaw składający wie z pasa i szelek, na których dopinano dodatkowe oporządzenie. Ten system był dosyć popularny do połowy lat 50-tych XX wieku. Jednak szybko brakowało miejsca do dopięcia dodatkowego oporządzenia. Zaczęto tworzyć nowe projekty, które wyewoluowały w stronę obecnie znanych kamizelek taktycznych. Obecnie kamizelki taktyczne wojskowe i policyjne może podzielić na dwie grupy:

  • kamizelki z kieszeniami przypiętymi na stałe - są to przeważnie lekki kamizelki nie posiadające ochrony balistycznej. Nie sprawiają większych problemów podczas użytkowania w samochodach i podczas długich służb gdyż została zaprojektowana głównie do przenoszenia najpotrzebniejszego sprzętu takiego jak radiostacja, kajdanki czy pojemnik z gazem czy innego dodatkowego ekwipunku. Dzięki kamizelce taktycznej nie występuje problem z przenoszeniem sprzętu na pasie , który bardzo utrudniałby szybkie przemieszczanie się. W większości wypadkow są to kamizelki taktyczne policyjne skupione na funkcjonalności kamizelki.

  • kamizelki plate carrier ( z dopinanymi kieszeniami) - są to kamizelki przeznaczone do bardziej wymagających warunków. Budowa kamizelek taktycznych dzięki wykorzystaniu systemu MOLLE/PALS pozwala na praktycznie dowolne konfigurowanie specjalnych kieszeni przeznaczonych do przenoszenia wyposażenia. Jednak najważniejszym udogodnieniem jest możliwość zastosowania ochrony balistycznej w postaci płyt kuloodpornych znacznie zwiększających bezpieczeństwo użytkownika

Akcesoria do kamizelek taktycznych

Funkcjonalności kamizelek taktycznych dostępnych na rynku zależą od m.in. od akcesoriów. Do najważniejszych akcesoriów należą:

  • kieszenie dopinane do systemu MOLLE/PALS

  • systemy zarządzania przewodami łączności

  • systemy montażu plecaków

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kamizelki?

Kamizelki taktyczne są sprzętem, który musi sprawdzić wie w najcięższych warunkach dlatego najważniejsza jest jakość wykonania. Na jakość wykonania składa wie jakość materiału oraz jakość szycie. Kolejnym elementem na który warto zwrócić uwagę jest wygoda noszenia. Pewne elementy jak użyciem specjalnej pianki pod spodem kamizelki plate carrier czy gąbkowe czy też siatki dystansowej pozwala na zwiększenie komfortu pracy podczas upalnych dni.

JAKI TYP KAMIZELKI TAKTYCZNEJ BĘDZIE MI POTRZEBNY?

Nie jest to proste pytanie ale tylko ty będziesz umiał odpowiedzieć na nie bo głębokiej analizie. Musisz odpowiedzieć sobie na wiele pytań:

  • czy kamizelka ma być sprzętem gotowym również na realne warunki wojenne czy tylko do zabawy?

  • czy w przyszłości chcesz użyć wkładów balistycznych?

  • czy chcesz zmieniać konfigurację w zależności od misji?

  • w jakich warunkach chcesz ją używać (kolor)?

  • jakie wyposażenie taktyczne kamizelki będziesz używał?