DOCIERANIE LUFY

DOCIERANIE LUFY

Lufa jest bardzo ważną częścią broni odpowiedzialną w dużej mierze za precyzję strzelania. Wykonywana jest w dosyć trudnym procesie technologicznym, który może być wykonany z zachowaniem różnej dokładności wykonania i wykończenia. Obróbka wstępna jak i końcowa wpływa na wykończenie powierzchni wewnętrznych lufy a to wpływa na szybkość nadbudowywania się zabrudzeń powstałych po strzelaniu. Proces docierania lufy może wpłynąć na wydłużenie żywotności lufy i wolniejszą utratę osiąganych wyników.

CZY DOCIERANIE LUFY JEST KONIECZNE?

Lufę można porównać do samochodu. Nawet w najnowszych pojazdach (szczególnie sportowych) zalecany jest okres wstępnego docierania, w którym nie wykorzystuje się pełnej mocy a olej jest zmieniony po krótkim okresie czasu. Docieranie lufy, tak jak docieranie silnika na pewno nie zaszkodzi dlatego zalecamy wykonanie tego procesu. Nie zajmie to wiele czasu a przy okazji będzie kolejna sposobność do postrzelania.

W CZYM POMOŻE DOCIERANIE LUFY?

Głównym celem procesu jest wygładzenie niedoskonałości powstałych po obróbce mechanicznej lufy. Obniży to ilość zabrudzeń pozostających po strzelaniu. Wpłynie również na osiągnięcie większych ciśnień w lufie co wpłynie na poprawę precyzji.

JAK DOKONAĆ DOCIERANIE LUFY?

Ilu strzelców tyle sposobów. Należy pamiętać, że nie ma jednego sposobu na dotarcie lufy. Podstawową rzeczą, o którym należy pamiętać to to, że wystarczy 50 strzałów. Więcej nic już nie wniesie do całej operacji. Przykładowy proces dotarcia lufy:

1. Wystrzel 3 pociski z docieranej broni
2. Użyj wycior ze szmatką z naniesionym środkiem do czyszczenia (np. Breakthrough Cooper Remover) i przeczyść przewód lufy
3. Po nałożeniu środka zmień szmatkę na czystą i dokonaj standardowego czyszczenia lufy aż do osiągnięcia czystej szmatki po przejściu przez przewód lufy

Operację powtórz 5 razy a następnie zwiększ ilość strzałów do 5 szt. i powtórz 3 razy. Na koniec rozłóż, wyczyść i zakonserwuj broń na przykład przy użyciu środków Breakthrough.

PODSUMOWANIE

Docieranie to prosty proces w związku, którym narosło wiele mitów. Warto przeprowadzić na początku posiadania broni (szczególnie precyzyjnej) gdyż później już nie uda się tego zrobić.