Porównanie celowników holograficznych EOTECH XPS2 i XPS3

Kiedy chodzi o wybór celownika kolimatorowego, marka EOTECH zawsze wchodzi w grę. Ich modele XPS2 i XPS3 cieszą się popularnością wśród służb mundurowych i strzelców sportowych ze względu na swoją trwałość i precyzję. W tym tekście porównamy dane techniczne celowników kolimatorowych EOTECH XPS2 vs XPS3 i zaproponujemy, który model najlepiej sprawdzi się w różnych scenariuszach.

Porównanie danych technicznych:

Wzór siatki celowniczej:

Zarówno EOTECH XPS2, jak i XPS3 posiadają siatkę celowniczą w kształcie kropki o wartości 1 MOA w okręgu o rozmiarze 68MOA. Jednakże wersja XPS2 jest dostępna również w wersji tylko z kropką. Pierścień z dwiema kropkami umożliwia wyzerowanie broni z amunicją nad- i podźwiękową.

4-2.png

 

 

Wymiary:

Tak EOTECH XPS2 jak i XPS3 są wykonane na podstawie tej samej formy. Wymiary zewnętrzne to 96,5mmx53,3mmx63,5mm. Jak widać w tym miejscu nie ma najmniejszej różnicy, która mogła by wpłynąć na wybór celownika

Waga:

Modele EOTECH XPS2 i XPS3 ważą 255g. Jest to kolejna cech wspólna obu celowników

Czas pracy na baterii:

Modele EOTECH XPS2 i XPS3 korzystają z pojedynczej baterii CR123A. Oba modele oferują ciągły czas pracy 1000h na 12 stopniu ustawienia w temperaturze pokojowej. Jednakże zużycie baterii w XPS3 może być mniejsze przy zastosowaniu trybu NV (noktowizja), którego nie posiada model XPS2

Odporność na wodę:

Oba modele są odporne na wodę, ale XPS3 jest określona na większą głębokość do 10m w porównaniu do XPS2, który jest określony na 3m. To sprawia, że XPS3 jest lepszym wyborem dla tych, którzy mogą używać swojej broni w warunkach wymagających zanurzenia.

Wytrzymałość:

Modele EOATECH XPS2 i XPS3 są wykonane z tego samego rodzaju wysokiej jakości aluminium. Dzielą również ten sam projekt obudowy. Wytrzymałość obu modeli została potwierdzona w wielu konfliktach zbrojnych i jest niezaprzeczalna.

Tryby pracy:

Najważniejszą różnicą pomiędzy EOTECH XPS2 i XPS3 jest możliwość współpracy tego drugiego z noktowizją. Tryb NV będzie przydatny podczas działań w warunkach nocnych przy posługiwaniu się zestawem noktowizyjnym.

 

4-3.png

4-4.png

 

 

Podsumowanie:

Nie ma wiele różnic pomiędzy modelami EOTECH XPS2 i XPS3 dlatego jeśli jesteś posiadaczem XPS2 to do zmiany na XPS3 może zmusić ciebie jedynie możliwość użycia noktowizji. Natomiast jeśli nie masz jeszcze żadnego z nich a zastanawiasz się nad zakupem to warto zakupić model XPS3 gdyż nie ograniczy ciebie w przyszłości