Rodzaje kształtów głowni we współczesnych nożach

Noże są narzędziami, które można podzielić na wiele różnych sposobów. Jednym z najważniejszych podziałów jest podział ze względu na kształt głowni. Kształt głowni noża wpływa na sposób jej użytkowania, a także na cel, do którego jest przeznaczony. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze kształty głowni noża.


1. DROP POINT – to dosyć popularny kształt głowni w nożach myśliwskich i użytkowych. Charakteryzuje się wyraźnym łukiem ostrza oraz pochyleniem górnej krawędzi głowni w kierunku czubka ostrza (profil ten jest wypukły)

3-2.jpeg

2. CLIP POINT – kształt głowni stosowany z powodzeniem w nożach użytkowych jak i nożach bojowych i jest w pewnym sensie dosyć uniwersalny. Charakteryzuje się wcześnie zaczynającym się spadkiem grzbietu głowni w kierunku czubka noża. Krawędź ta może stanowić tzw. fałszywe ostrze.

3-3.jpeg3. TANTO – kształt głowni jest wzorowany w różnym stopniu w zależności od producenta i modelu noża na tradycyjnych mieczach japońskich. Ten typ głowni jest w chwili obecnej stosowany w nożach taktycznych/bojowych. Ten rodzaj głowni wyróżnia charakterystyczny, geometryczny przednie części głowni, przypominający dłuto.

3-4.jpeg4. SPEAR POINT – odmiana głowni typu drop point, której cechą charakterystyczna jest przebieganie sztychu w osi symetrii głowni. Górna krawędź może stanowić fałszywe ostrze lub być naostrzona. Profil ten nadaje się bardzo dobrze do zadawania pchnięć i często jest używany w nożach bojowych.

3-5.jpeg

5. RECURVE – w tym typie głowni połączono ostrze wklęsłe z profilem głowni drop point lub na przykład clip point. Ten typ noża ma zastosowanie w pracach codziennych i jest dosyć uniwersalny.

3-6.jpeg

6. KUKRI - głownia kukri spotykana w maczetach lub dużych nożach, pochodzących z Nepalu. Charakteryzuje się zakrzywionym ostrzem z wycięciem z tyłu, co sprawia że jest to połączenie głodni drop point i recurved w pewnym stopniu. Kukri jest zwykle

3-7.jpeg