Jak wybrać pierwszy karabiny centralnego zapłonu typu AR-15

Jak wybrać pierwszy karabiny centralnego zapłonu typu AR-15

Przy wyborze karabinka typu AR-15 (ale również innych typów broni) należy się kierować wieloma czynnikami takimi jak budżet, gwarancja (czas trwania), dostępność części zamiennych, żywotność, ergonomia, dodatkowe akcesoria dostępne w zestawie. Dzięki temu wpisowi na naszym blogu postaramy się ułatwić wam wybór przyszłej broni do uprawiania tego wspaniałego hobby jakim jest strzelectwo. 

Historia i konstrukcja broni typu AR-15

Karabinek Ar-15 powstał na bazie karabinka AR-10  opracowanym przez Eugene Stonera, Roberta Fremonta i L. Jamesa Sullivana w firmie Fairchild Armalite. Wykorzystywał jednak amunicję pośrednią mniejszego kalibru czyli 5,56x45mm NATO (później również inne rodzaje amunicji w kalibrach takich jak 223Rem, 458 SOCOM, 300BLK). W 1959 prawa do konstrukcji zostały sprzedane firmie COLT, która udoskonaliła konstrukcję. Po tych zmianach karabinek został przyjęty na wyposażenie Armii Stanów Zjednoczonych. Od 1963 rozpoczęto produkcję wersji samopowtarzalnej tym samym umożliwiając zakup tego typu broni cywilom. Konstrukcja dostała oznaczenie COLT AR-15. Co ciekawe była ona dużo cięższa od wersji wojskowej gdyż ważyła 3,86kg co daje ponad 1kg różnicy w porównaniu do wersji wojskowej tej broni. 

AR15

Co należy rozważyć podczas wyboru pierwszego karabinka centralnego zapłony typu AR-15?

Budżet

Jest to najczęstsze ograniczenie dotyczące broni (pomijając Żonę gdyż tutaj nie ma rozważań ?). Ograniczenia budżetowe mogą mieć znaczący wpływ na wybór karabinka. Na rynku dostępne są karabinki w przystępnej cenie takie jak MILICON SPARTAN ale także karabinki centralnego zapłou takie jak MILICON DELTA czy inne karabinki AR-15 klasy premium. Pewną pomocą może być możliwość zakupu broni na raty oferowana w Polsce przez InBank. Jest to bardzo przyjazna instytucja nie stwarzająca problemów przy kredycie (wszystko odbywa się online). 

Przeznaczenie karabinka AR-15

Kolejnym zagadnieniem jest przeznaczenie. Jeśli chcesz posiadać taką broń jako kolekcjoner to warto się zastanowić na początek nad motywem przewodnim kolekcji. Może to być na przykład kolekcja skupiająca karabinki podobne do karabinków z wojny z Wietnamu lub na przykład kolekcja ultra sportowych AR-15. Jeśli natomiast chciałbyś posiadać karabin do strzelań sportowych to należałoby się zastanowić, które dyscypliny strzelectwa sportowego będziesz uprawiał. Na początku drogi w strzelectwie może być to ciężkie pytanie do odpowiedzenia ale niestety będzie to konieczne. Wybór takiego strzelania raczej spowoduje wybór dłuższych luf typu 16” (MILICON CHARLIE). W tym miejscu odsyłamy również do innego artykułu na naszej stronie omawiający temat strzelania długodystansowego. Ostatnim ważnych przeznaczeniem karabinka centralnego zapłonu typy AR-15 jest strzelectwo taktyczne. Ta konstrukcja jest powszechnie wykorzystywana w wojsku dlatego też jest to jego naturalne przeznaczenie. Do takich strzelań przeznaczone są raczej krótsze lufy jak 10,5” (MILICON BRAVO) oraz 12,5” (MILICON DELTA). Krótsze lufy zapewniają lepszą manewrowość chociażby w zamkniętych pomieszczeniach podczas działań typy CQB czy w samochodzie.

MILICON SPARTAN podczas działań na froncie we wschodniej Ukrainie

Komfort i ergonomia użytkowania

Sugerujemy aby przed zakupem „przymierzyć” się do broni. Ważne jest aby sprawdzić czy wybrana długość będzie Tobie pasował. Szczególnie ma to znaczeni w skrajnych przypadkach czyli wysokich strzelców wybierających krótkie lufy i odwrotnie. Nie bez znaczenia jest rodzaj i kąt chwytu. Rękojeść pistoletowa może mieć różne kąty pochylenia co może wpływać na odczucia podczas strzelania. Kolejnym ważnym elementem jest możliwość zainstalowania akcesoriów na oszynowaniu typu RIS. Jeśli nie ma takie możliwości odpadnie nam dużo akcesoriów strzeleckich do wykorzystania co spowoduje, że strzelanie z broni będzie trudniejsze. 

Wybór amunicji do broni AR-15

Platforma AR-15 z biegiem czasu wyewoluowała na wiele kalibrów poza 5,56x45mm NATO. Przykładem jest komora przygotowana do strzelania z amunicji 223Rem. Niby to samo ale co innego. Główną różnicą jest ciśnienie. Strzelanie w komorze 223Rem z amunicji 5,56 zakończy się wcześnie czy później problemem. Dlatego też powstały karabiny przystosowane do obu rodzajów amunicji takie jak karabinki AR-15 MILICON czy POF-USA. Z biegiem czasu ze względu na ograniczenia amunicji 5,56 powstały różne inne kalibry przeznaczone do specjalnych zadań. Dobrym przykładem jest 458 Socom produkowanym przez m.in. Wilson Combat czy 300BLK. Amunicja ma inne przeznaczenie ale może być też o wiele droższe. 

AR-15 458 SOCOM

Najlepsze dwie propozycje karabinków AR-15 z naszej oferty

Najlepszy karabinek w ograniczonym budżecie – MILICON SPARTAN, dwuletnia gwarancja, udowodniona jakość podczas wojny na Ukrainie, 

Najlepszy karabinek w wyższym budżecie – MILICON DELTA oraz inne karabinki Premium, trzyletnia gwarancja, udowodniona jakość podczas wojny na Ukrainie, w zestawie: plecak, dwa magazynki, przyrządy celownicze, zestaw do czyszczenia