Dobór rozmiaru tłumika do broni do długości lufy

Dobór rozmiaru tłumika do broni do długości lufy

Dużo dyskutuje się na temat doboru długości lufy. Jedni preferują długie lufy ze względu na precyzję  a inni krótkie ze względu na możliwości taktyczne. Ten sam problem pojawia się przy doborze wielkości tłumika. Na rynku dostępne są tłumik do broni w kilku rozmiarach. Wybór pomiędzy nimi to zawsze swego rodzaju kompromis pomiędzy wielkością, możliwościami tłumienia dźwięku i wagą. W tym wpisie postaramy się rozważyć za i przeciw by ułatwić tobie wybór tłumika do twojej broni. 

Co to jest długość tłumika?

Długość tłumika do broni jest to dokładnie to na co wskazuje nazwa czyli całkowita długość mierzona od początku do końca tłumika. Ta wielkość w połączeniu z średnicą a także wewnętrzną budową ma wpływ na jakość tłumienia fali dźwiękowej po strzale.

Krótko mówiąc im dłuższy i grubszy tłumik tu broni tym większe jego możliwości tłumiące

Na całkowitą długość tłumika ma również wpływ sposób jego mocowania. Tłumiki mocowane bezpośrednio na lufę będą zasadniczo krótsze od tłumików mocowanych na urządzenia wylotowe. Jednak sam wymiar komory tłumiące może być ten sam i dlatego jedyny wpływ takich tłumików będzie na całkowitą długość broni a nie na efekt tłumienia.

Jakie są długości tłumika?

Pomimo tego,  że na rynku nie ma jednego standardu długości tłumików możemy jednak podzielić je na 3 grupy

  • tłumiki do broni standardowe- ok. 20 cm przykład
  • tłumiki do broni kompaktowe - ok. 15 cm przykład
  • tłumiki do broni mini - 0k. 10 cm przykład

Każdy z tych tłumików będzie wykazywał się inną sprawnością jeśli chodzi o tłumienie fali dźwiękowej a także tłumienia błysku powstającego po strzale zależności od broni na której został zastosowany. Poniżej przedstawiamy nasze sugestie dotyczące zastosowania tłumików do broni w zależności od długości lufy na przykładzie karabinków AR-15

Długość lufy 16-20”

Dobór tłumika do takich długości lufy jest dosyć prosty. Ze względu na fakt,  że większość prochu wypalane jest w przewodzie lufy jeszcze przed jego opuszczeniem nie ma dużego ciśnienia na końcu. To powoduje, że możemy użyć każdego rodzaju tłumika mając na uwadze jedynie stopień tłumienia jaki chcemy uzyskać. 

Długość lufy 10,5-14,5"

W przypadku tej długości luf wybór tłumika jest trochę bardziej skomplikowany. Ze względu na fakt,  że duża część ładunku prochowego spala się poza przewodem lufy musimy rozważyć różne warianty dotyczące tłumika. Przy krótszej broni występuje naturalna chęć zastosowania krótkiego tłumika. Niestety ze względu na występujące zwiększone ciśnienie może to płynąć na zmniejszenie efektywności, dlatego sugerujemy zastosowanie większych tłumików o standardowym wymiarze. Zastosowanie tłumików mini zmniejszy falę dźwiękową ale nie wytłumi błysku powstałego postrzale.

Na co wpływa użycie tłumika do broni

Są trzy podstawowe obszary, na które ma wpływ użycie tłumika:

  • poziom tłumienia 
  • odrzut broni
  • wyważenie broni

Najbardziej oczywistym jest poziom tłumienia. Dłuższe tłumik z większą wewnętrzną objętością pozwolą na efektywniejsze zmniejszenie głośności odczuwalnej przez strzelca jak również przez osoby jemu towarzyszące. Przy tej samej budowie wewnętrznej mniejszy tłumik zawsze będzie mniej efektywny w porównaniu do większego tłumika.

Jeśli chodzi o odrzut broni to tłumiki mogą w większym lub mniejszym stopniu zwiększać ciśnienie gazów działających na zamek i urządzenie powrotne. Wpływ ten nie musi być znaczący a dodatkowo może być zmniejszony przez technologię flow pozwalającą na wypuszczenie części gazów przodem tłumika po ich dekompresji. 

widok frontu tłumika Silent Steel z technologią FLOW

Można to zauważyć na poniższym filmie podczas zastosowania tłumika Silent Steel Streamer na karabinku MILICON Spartan 11,5”. Jak widać zwiększenie ciśnienia jest minimalne.

Wyważenie broni  to dosyć ważne zagadnienie szczególnie jeżeli strzelamy dużo i długo. Dodanie tłumika do broni powoduje zmiany jej balansu. Większe i cięższe tłumiki wpłyną mocniej na przesunięcie się środka ciężkości do przodu niż mniejsze. Jednocześnie tej samej wielkości tłumiki zamocowane na krótszych lufach będą miały mniejszy wpływ niż na lufach dłuższych. Dlatego też sugerujemy mocowanie mniejszych tłumików na lufach dłuższych, gdyż nie będą tak uciążliwe w długotrwałym strzelaniu jak większe tłumiki. Jeśli jednak strzelasz głównie z postawy leżącej możesz stosować tłumiki dłuższy w celu lepszego tłumienia.